خانه / اخبار فن آوری / کمتر خودروسازی است که مثل بوگاتی بداند چطور با خودروهایش همه را شگفت‌زده کند.

کمتر خودروسازی است که مثل بوگاتی بداند چطور با خودروهایش همه را شگفت‌زده کند.

کمتر خودروسازی است که مثل بوگاتی بداند چطور با خودروهایش همه را شگفت‌زده کند. ویرون با موتور چهار توربویی ۱۶ سیلندرِ چینشِV، بخوبی نشان می‌دهد تیم فولکس‌واگن با در دست داشتن وقت و هزینه لازم، چه شاهکاری می‌توانند خلق کنند.

تازه‌ترین رقم جنون‌آمیزی که از خودروی ویرون منتشر شده، رکورد صفر تا ۴۰۰ کیلومتر و توقف است. بوگاتی ویرون قادر است در ۴۱/۹۶ ثانیه از حالت متوقف به سرعت ۴۰۰ کیلومتر در ساعت رسیده و دوباره متوقف شود. این آزمایش که با یک نمونه غیر دستکاری شده از این خودرو انجام شده بود، تنها در مسافت ۳۱۱۲ متر صورت گرفت.

جالب این که ویرون پس از رسیدن به سرعت ۴۰۰ کیلومتر در ساعت، فقط ۹/۳ ثانیه و طی ۴۹۱ متر برای توقف کامل وقت نیاز دارد. این خودرو به ترمز کاربن سرامیک مجهز شده که در قسمت جلو ۴۲۰ میلی‌متر و در پشت ۴۰۰ میلی‌متر هستند. علاوه بر اینها قسمت پشتی، ترمز متحرک هوایی نیز دارد. ولفگانگ دورهایمر، رئیس بوگاتی می‌گوید: «بوگاتی اولین برند خودروسازی جهان است که نه تنها رکورد سرعت صفر تا ۴۰۰ خودرو را به ثبت رسانده، بلکه آن را با رانندگان خودش به نمایش گذاشته است. افراد زیادی هستند که به فرضیه‌ها قناعت می‌کنند. ولی ما مایلیم داده‌هایمان را با آمار حقیقی تجسم ببخشیم. ویرون هم نمونه بارز همین نگاه است.»

هوآن پابلو مونتویا، راننده سابق فرمول یک و فعلی ایندی‌کار می‌گوید: «اولین باری که پشت فرمان ویرون می‌نشینید و آرام می‌رانید، اصلا فکرش را نمی‌کنید که چنین سرعتی داشته باشد. ولی به محض این که پدال گاز را فشار می‌دهید، صدای بالا آمدن توربوشارژرها را می‌شنوید و گشتاور فوق‌العاده‌ای را شاهد هستید. تمام هم نمی‌شود! گویی سوار یک موج هستید! ویرون آن قدر سریع است که نفس آدم بند می‌آید. ترمز گرفتنش هم به همان اندازه حیرت‌انگیز است!»

درباره‌ی عميد احدی | دکتر احمد محمدی

همچنین ببینید

دکتر احمد محمدی

برنامه مشاور، یکشنبه ۶ مهر ماه از شبکه جهانی جام جم پخش می شود .

رنامه مشاور در این برنامه ازدکتر احمد محمدی، استاد دانشگاه و وکیل پایه یک داگستری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *