خانه / اقتصادی / پیش فروش سکه آغاز شد
وب سایت سهرورد - دکتر احمد محمدی

پیش فروش سکه آغاز شد

یکی از چالش برانگیز ترین بحث‌های این روزهای اقتصاد ایران قیمت انواع طلا و مخصوصا دلار است؛ که با تغییرات محسوسی روبه رو شده و به شکل کم سابقه‌ای با افزایش قیمت مواجه شده‌اند. در همین راستا بانک مرکزی در جدید ترین اقدام برای کنترل قیمت، طرح پیش فروش سکه را آغاز کرده است.
به گزارش ایبِنا، مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی با بیان اینکه طرح پیش‌فروش سکه از روز سه‌شنبه با ١٣١٢ شعبه منتخب بانک ملی در سراسر کشور آغاز می‌شود، گفت: پیش‌خرید برای همه افراد بالای ١٨ سال با کارت ملی امکان‌پذیر است. در مرحله ثبت‌نام یک‌میلیون تومان با سررسید ۶ماهه و یک‌ساله انجام می‌شود. قیمت مابه‌التفاوت به‌نرخ روز است ولی با تخفیف ٩ درصد برای سررسید یک‌ساله و ۴ درصد برای سررسید ۶ماهه است.
وی با بیان اینکه پیش‌فروش سکه مشمول مالیات بر ارزش افزوده دریافت نمی‌شود، گفت: بازده یک‌ساله پیش‌فروش ١۵ درصد است بنابراین در عمل بیشتر از ٩ درصد سود به خریداران برای سرمایه گذاری یک‌میلیون تومانی می‌رسد. همچنین مسعود خاتونی عضو هیات مدیره بانک ملی ایران گفت: در طرح پیش فروش سکه که از ساعت ۷ صبح امروز ۱۷ بهمن در شعب منتخب این بانک آغاز می شود حدود ۱۶ میلیون قطعه سکه فروخته و بیش از یک میلیون نفر مراجعه کنند.
برای خرید سکه چه کنیم؟
افرادی که قصد شرکت در این پیش‌فروش را دارند، می‌توانند با در دست داشتن کارت ملی به شعب منتخب مراجعه کرده و بدون محدودیت نسبت به خرید اقدام کنند. پیش‌فروش فقط برای سکه تمام بهار آزادی انجام می‌شود و خریدار بر اساس قیمت فعلی یک میلیون تومان برای هر قطعه پرداخت کرده و تسویه آن آتی خواهد بود، یعنی در زمان سررسید، تسویه می‌شود. در این پیش‌فروش هنگام تسویه نهایی تخفیف‌هایی در نظر گرفته شده و به نرخ روز تحویل سکه محاسبه و مابه‌التفاوت پرداخت می‌شود. برای سررسید، دو دوره شش ماهه و یک ساله تعیین شده است که برای شش ماه تخفیف چهار درصدی و در یک سال تخفیف ۹ درصدی تعلق می‌گیرد.
مسعود سلیمانی رییس بانک کارگشایی هم روز گذشته گفت: حراجی سکه در روز گذشته با روزهای گذشته متفاوت بود و خانواده‌ها بیشتر از دلالان خرید کردند. همچنین حراجی بسیار گرم تر از دو حراجی قبل بوده است.
پیش فروش سکه تاثیر فوری بر بازار ندارد
رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر ایران گفت: با بیان اینکه حراج سکه حباب را از بین برده است، افزود: طرح پیش فروش سکه برای افرادی که بدنبال سرمایه گذاری مطمئن هستند، طرح مناسبی محسوب می شود. به گزارش مهر، کشتی آرای در پاسخ به این سوال که آیا طرح پیش فروش سکه تاثیری در کاهش قیمت ها در بازار دارد یا خیر، گفت: طرح پیش فروش هیچ تاثیری در کاهش قیمت ها نخواهد داشت زیرا که قیمت سکه براساس نرخ دلار و اونس جهانی طلا تعیین خواهد شد؛ همچنین سکه مانند کالاهای دیگر نیست و براین اساس طرح پیش فروش در حال حاضر نمی تواند تاثیر فوری بر قیمت آن در بازار داشته باشد.

درباره‌ی عميد احدی | دکتر احمد محمدی

همچنین ببینید

دکتر احمد محمدی

برنامه مشاور، یکشنبه ۶ مهر ماه از شبکه جهانی جام جم پخش می شود .

رنامه مشاور در این برنامه ازدکتر احمد محمدی، استاد دانشگاه و وکیل پایه یک داگستری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *