خانه / اجتماعی / پیشینه دانشگاه خوارزمی
پبشبنه دانشگاه خوارزمی

پیشینه دانشگاه خوارزمی

نخستین مؤسسۀ تربیت ­معلّم کشور برای مدارس ابتدایی با عنوان «دارالمعلمین مرکزی» با ریاست دکتر میرزا ابوالحسن­ خان فروغی در ۱۲۹۷/۶/۱۵ شمسی در تهران، ساختمان وزارت فرهنگ واقع در تخت زمرّد تأسیس شد. به دلیل افزایش مدارس و نیاز به آموزگاران تعلیم دیده، در مهر ۱۳۰۷ تبدیل دارالمعلمین مرکزی به دارالمعلمین عالی با اهداف جدید به تصویب شورای عالی معارف وقت رسید. در آذر ۱۳۰۸ قانونی در خصوص اصلاح اساسنامه و کمک به دارالمعلمین عالی و استخدام فارغ­ التحصیلان آن به تصویب مجلس شورای ملی رسید و دارالمعلمین ­عالی به دو قسمت علمی و ادبی تقسیم شد. به دلیل گسترش رشته­ ها در سال ۱۳۱۱ دارالمعلمین عالی به ساختمان نگارستان منتقل و در سال ۱۳۱۲ نام دارالمعلمین عالی به «دانشسرای عالی» تغییر یافت. در سال ۱۳۴۲ هیأت وزیران، دانشسرای عالی را منحل کرد و سازمان تربیت ­­معلّم و تحقیقات تربیتی جایگزین آن شد. پس از تأسیس وزارت علوم و آموزش­ عالی در سال ۱۳۴۶، مجدداٌ سازمان یادشده با عنوان دانشسرای­ عالی زیر نظر وزارت قرار گرفت. در سال ۱۳۵۳ با تصویب شورای گسترش آموزش ­عالی، نام دانشسرای ­عالی به دانشگاه تربیت­ معلّم تغییر یافت و اداره آن به صورت هیأت امنایی درآمد. با تأسیس دانشگاه، توسعۀ برنامۀ تربیت دبیر در سطح کشور جزو اهداف آن قرار گرفت و دانشسراهای عالی در شهرهای زاهدان، سنندج و یزد تأسیس شد و مدرسه­ های علوم اراک و کاشان تحت پوشش دانشگاه تربیت ­معلّم قرار گرفتند. در سال­های ۱۳۶۶ و ۱۳۶۸ شعبه­ های این دانشگاه در شهرهای سبزوار و تبریز تأسیس شدند و در سال ۱۳۶۹ با تصویب شورای گسترش آموزش ­عالی، تمام واحدهای وابسته به شعبه­ های دانشگاه از آن جدا و مستقل شدند.

با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ ۱۱/۱۱/۹۰ دانشگاه تربیت­ معلّم به دانشگاه خوارزمی تغییر نام یافت. به منظور توسعه و هم­فزایی فعالیت­های آموزشیپژوهشی، طبق مصوبۀ  ۱۳۹۳/۱۲/۲۴شورای گسترش آموز­ش­ عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه علوم اقتصادی به دانشگاه خوارزمی الحاق گردید.
هم اکنون این دانشگاه دارای ۴ معاونت، ۱۵ دانشکده، ۴ مؤسسۀ تحقیقاتی، ۷ پژوهشکده، یک قطب علمی و ۴۹۴ عضو هیأت­ علمی، ۳۵۲ رشته گرایش است و ۱۲۵۵۳ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیلند که از این تعداد ۱۳۴ دانشجو از دیگر ملیّت هاست. ساختمان مرکزی دانشگاه در تهران واقع در خیابان شهید مفتح است. مساحت زمین آن حدود ۲ هکتار است و ساختمان آن بر اساس طرح مهندسی مارکف روسی تبار ساخته شده است (ساختمان میراث فرهنگی موسوم به پروین اعتصامی). با افزایش رشته­ های تحصیلی و گسترش فعالیت­های آموزشی، تحقیقاتی و پشتیبانی، زمینی به مساحت تقریبی ۲۲۷ هکتار در منطقۀ پردیس کرج به دانشگاه واگذار گردید که عملیات احداث ساختمان­های آن از سال ۱۳۵۵ آغاز شد و در حال حاضر ساختمان­های سازمان مرکزی، دانشکده­ های شیمی، علوم­ زیستی، فیزیک، علوم ریاضی و کامپیوتر، علوم تربیتی، ادبیات و علوم انسانی، تربیت بدنی، ۲۴ بلوک خوابگاه دانشجویی، منازل سازمانی، تأسیسات، استخر و   در آن مستقر است.

درباره‌ی عميد احدی | دکتر احمد محمدی

همچنین ببینید

دکتر احمد محمدی

برنامه مشاور، یکشنبه ۶ مهر ماه از شبکه جهانی جام جم پخش می شود .

رنامه مشاور در این برنامه ازدکتر احمد محمدی، استاد دانشگاه و وکیل پایه یک داگستری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *