خانه / سیاسی / احزاب و تشکل ها / واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به بیانیه پایانی اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس

واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به بیانیه پایانی اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس

به گزارش خبرگزاری تسنیم، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بیانیه پایانی سی و هفتمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در منامه، جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک را بخش جدایی ناپذیر خاک ایران دانست و تاکید کرد تکرار ادعاهای بی اساس، تاثیری بر تمامیت ارضی و حاکمیت کشورمان بر این جزایر نخواهد داشت.

بهرام قاسمی با بی اساس خواندن ادعای دخالت جمهوری اسلامی ایران در امور داخلی کشورهای منطقه، اعلام داشت: سیاست جمهوری اسلامی ایران بر مبنای  اصول حسن همجواری، احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی دیگر کشورها قرار دارد و انتظار دارد شورای همکاری خلیج فارس نیز به جای طرح اتهامات تکراری و بی اساس، از مداخله در امور داخلی جمهوری اسلامی ایران از جمله تلاش برخی از اعضاء برای فتنه انگیزی های فرقه ای و مذهبی دست بردارد.

وی با اشاره به مطالب مندرج در بیانیه مذکور راجع به نامه ۱۰ کشور عربی به پیشگامی امارات عربی متحده علیه جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل افزود: جای تاسف است که این کشورها به جای بهره برداری از ظرفیت مجامع و سازمان های بین المللی و منطقه ای در راستای تقویت ثبات و امنیت، از این موقعیت در جهت ایجاد تنش و تضعیف مناسبات فیمابین سوء استفاده می کنند.

قاسمی تاکید کرد: بدیهی است جمهوری اسلامی ایران حق خود را برای پاسخ به این گونه  اظهارات بی اساس  در مجامع بین المللی مطابق با مقررات و موازین حقوقی محفوظ می داند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با رد ادعای شورای همکاری در مورد تلاش برای سیاسی کردن فریضه حج از سوی جمهوری اسلامی ایران، اقدام عربستان در مانع تراشی و سنگ اندازی در اعزام حجاج ایرانی در سال گذشته را محکوم و آن را مغایر با موازین شرعی و مصداق « صد عن سبیل الله» دانست و افزود: جای تاسف است که عربستان سعودی به جای پاسخ گویی درمورد قربانی شدن صدها نفر از حجاج بیت الله الحرام در فاجعه منا، هم چنان سعی دارد از جایگاه میزبانی حرمین شریفین برای مقاصد سیاسی  سوءاستفاده کند.

قاسمی با تکذیب ادعاهای واهی و تکراری در مورد مداخله ایران در امور داخلی بحرین، توصیه کرد: شورای همکاری به جای فرافکنی، با در نظر گرفتن واقعیت ها از جمله استمرار سرکوب و نقض فاحش حقوق بشر در بحرین، دولت این کشور را به در پیش گرفتن مسیر راهکار سیاسی و آشتی ملی متقاعد کند.

بهرام قاسمی در پایان ضرورت عاری شدن منطقه خاورمیانه از سلاح های کشتار جمعی از جمله سلاح های هسته ای را مورد تاکید قرار داد و موارد بیان شده در بیانیه مذکور راجع به توافق هسته ای از جمله موضوع توان موشکی را ناشی از درک نادرست از مفاد آن توافق و قطعنامه های مرتبط با آن دانست.

انتهای پیام/

درباره‌ی عميد احدی | دکتر احمد محمدی

همچنین ببینید

دکتر احمد محمدی

برنامه مشاور، یکشنبه ۶ مهر ماه از شبکه جهانی جام جم پخش می شود .

رنامه مشاور در این برنامه ازدکتر احمد محمدی، استاد دانشگاه و وکیل پایه یک داگستری …

یک نظر

  1. خلیج فارس همیشه مورد حمله دشمنان بوده و هیچوقت نتوانستن نام خلیج همیشه فارس را محو کنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *