خانه / ورزشی / نگاهی به رای جدید AFC/ فوتبال ایران دقیقا کجاست؟!

نگاهی به رای جدید AFC/ فوتبال ایران دقیقا کجاست؟!

کنفدراسیون فوتبال آسیا درحالی رای خود را درباره میزبانی تیم‌های عربستانی واماراتی از همسایگان‌شان اعلام کرد که در اعلام این رای، میزبانی دیدارهای نمایندگان فوتبالایران از نمایندگان تیم‌های عربستانی دیده نشد و همچنان بازی در کشور ثالث ملاک آن‌ها خواهد بود.

ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید

به گزارش ایسنا و به نقل از روزنامه الاتحاد امارات، در جلسه‌ کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا بعد از اعتراض باشگاه‌های عربستانی و اماراتی به تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا مبنی بر برگزاری بازی‌های رفت و برگشت بین نمایندگان این دو کشور با نمایندگان کشور قطر، کمیته اجرایی AFC به صورت رسمی تقاضای طرف عربستانی و اماراتی را رد کرد.
۱۴ رای به نفع کشور قطر و ۳ رای به نفع کشورهای عربستان و امارات در کنار یک رای ممتنع نتیجه بررسی و نظرخواهی کمیته اجرایی AFC درباره میزبانی کشور قطر از نمایندگان این دو کشور بوده است و به همین خاطر تیم‌های عربستانی و اماراتی امسال موظف هستند برای برگزاری بازی‌هایشان در لیگ قهرمانان آسیا به کشور قطر سفر کنند.
پیش از این مسوولان فوتبال عربستان بارها تهدید کرده بودند که چنانچه کنفدراسیون فوتبال عربستان نظر آنها برای بازی با نمایندگان قطر در کشور ثالث را نپذیرد از AFC خارج خواهند شد.
در همین حال یک منبع آگاه از AFC خبر داد تنها راه حل پیش روی فدراسیون‌های عربستان و امارات را شکایت به دادگاه بین المللی ورزش(CAS) دانست.
گفتنی است وزیر ورزش عربستان پنجشنبه شب اعلام کرده بود از نظر آنها مشکلی برای تیم‌های عربستانی در صورت بازی در قطر به وجود نمی‌آید و به نوعی با این مسئله کنار آمده‌اند. اما اماراتی‌ها به نظر می‌رسد که هنوز با بازی در قطر مشکل دارند و باید دید در نهایت چه پاسخی از سوی این دو کشور به تصمیم رسمی AFC داده خواهد شد.
به گزارش ایسنا، در بررسی امروز کمیته اجرایی AFC، شرایط کشور ایران مورد لحاظ قرار نگرفته است و در صورتجلسه کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا اشاره‌ای به میزبانی تیم‌های ایرانی از تیم‌های عربستانی نشده است. بر این اساس دیدارهای نمانیدگان ایران با عربستان هم‌چنان باید در کشور ثالث برگزار شود.
این که چرا فوتبال ایران نمی‌تواند جایگاه مطمئنی در کنفدراسیون فوتبال آسیا داشته باشد، برمی‌گردد به دیپلماسی فدراسیون فوتبال کشورمان که هنوز نتوانسته در این مسیر گام موثری بردارد. آن‌چه مشخص است در این میان، باید امسال هم شاهد حضور نمایندگان ایران در کشورهای ثالثی باشیم که به طور مشخص، در این خصوص نیز گزینه‌های میزبانی به همان سمتی خواهد رفت که نمایندگان فوتبال عربستان تعیین خواهند کرد. سال گذشته تیم فوتبال پرسپولیس خیلی تلاش کرد تا میزبانی در کشورهای شمالی نظیر تاجیکستان و ترکمنستان و حتی ازبکستان باشد اما با نفوذ سعودی‌ها، کنفدراسیون فوتبال آسیا با پیشنهاد نماینده ایران مخالفت کرد. تیم فوتبال پرسپولیس در مقطعی نیز با توجه به هواداران بی‌شمار ایرانی در امارات، این کشور را به عنوان میزبان معرفی کرد اما این بار، اماراتی‌ها با پیشنهاد نماینده کشورمان مخالفت کردند. جالب این که همین کشور امارات، با میزبانی نمایندگان عربستانی از نمایندگان ایران به راحتی موافقت کرد تا تنها ۱۰ درصد از هواداران ایرانی بتوانند در ورزشگاه حضور داشته باشند.
انتظار می‌رود فدراسیون فوتبال ایران با یک دیپلماسی قوی تمام توان خود را به کار گیرد تا در این میان نمایندگان کشورمان متحمل ضرر و زیان میزبانی که حق‌شان هست، نشوند.

درباره‌ی عميد احدی | دکتر احمد محمدی

همچنین ببینید

دکتر احمد محمدی

برنامه مشاور، یکشنبه ۶ مهر ماه از شبکه جهانی جام جم پخش می شود .

رنامه مشاور در این برنامه ازدکتر احمد محمدی، استاد دانشگاه و وکیل پایه یک داگستری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *