خانه / بین الملل / عربستان سعودی ۱۲ شغل را برای خارجی‌ها ممنوع کرد

عربستان سعودی ۱۲ شغل را برای خارجی‌ها ممنوع کرد

بنا بر اعلام ریاض، هدف از این کار ایجاد فرصتهای شغلی بیشتر برای شهروندان زن و مرد عربستان سعودی در بخش‌های خصوصی است.

به گزارش یورو نیوز، عربستان سعودی مهاجرانی را که در این کشور زندگی می‌کنند، از کار در ۱۲ حوزۀ اقتصادی مختلف منع و اعلام کرد که این مشاغل صرفا مختص شهروندان پادشاهی سعودی است.
بنا بر تصمیم على بن ناصر الغفیص، وزیر کار عربستان این ممنوعیت از سپتامبر سال ۲۰۱۸ میلادی به اجرا گذاشته خواهد شد.
به گفتۀ خالد ابوالخیل، سخنگوی وزارت کار مشاغل ممنوعه برای مهاجران عمدتا در بخش فروش است؛ از جمله فروش ساعت، عینک، تجهیزات پزشکی، لوازم الکتریکی و الکترونیکی، فروش خودرو و موتورسیکلت و قطعات آنها، مصالح ساختمانی، فروش فرش و مبلمان، فروش پوشاک مردانه و زنانه و پوشاک کودکان، فروش محصولات غذایی از جمله کار در شیرنی فروشی‌ها.
بنا بر اعلام خالد ابوالخیل هدف از این کار، ایجاد فرصتهای شغلی بیشتر برای شهروندان زن و مرد عربستان سعودی در بخش‌های خصوصی است و قرار است کمیته‌ای متشکل از نمایندگان وزارت کار و توسعه اجتماعی، صندوق توسعه منابع انسانی و نهادهای بانکی عربستان برای اجرایی کردن این تصمیم تشکیل شود.
کاهش قیمت نفت و در پی آن کاهش فعالیت های اقتصادی منجر شده است که نرخ بیکاری در عربستان سعودی از سطح ۱۲ درصد سال گذشتۀ میلادی فراتر رود.
برای مقابله با افت فعالیتهای اقتصادی محمد بن سلمان، ولیعهد این کشور مجموعه اصلاحاتی را از سال گذشته میلادی به اجرا گذاشت که افزایش مالیات بر ارزش افزودۀ محصولاتی مانند مواد غذایی، پوشاک، سرگرمی و محصولات الکترونیک، افزایش بهای قبض‌های آب و برق و درنهایت توقف پرداخت قبوض آب و برق اعضای خانواده‌های پادشاهی بخشی از این اقدامات بود.
عربستان سعودی قرار است تا سال ۲۰۳۰ میلادی با تنوع بخشیدن به فعالیتهای اقتصادی از وابستگی اقتصادی به نفت بکاهد.

درباره‌ی عميد احدی | دکتر احمد محمدی

همچنین ببینید

دکتر احمد محمدی

برنامه مشاور، یکشنبه ۶ مهر ماه از شبکه جهانی جام جم پخش می شود .

رنامه مشاور در این برنامه ازدکتر احمد محمدی، استاد دانشگاه و وکیل پایه یک داگستری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *