خانه / اقتصادی / سقف معافیت مالیاتی حقوق کارمندان مشخص شد

سقف معافیت مالیاتی حقوق کارمندان مشخص شد

نمایندگان مجلس سقف معافیت از مالیات حقوق کارکنان را مشخص کردند و برای حقوق‌های بالاتر از رقم تعیین شده نیز مالیات پلکانی پیش بینی کردند.

نمایندگان مجلس در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) و در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه در بخش درآمدی مالیات حقوق کارکنان را تعیین تکلیف کردند که بر اساس آن هر یک از کارکنان که در سال، دویست و هفتاد و شش میلیون ریال درآمد داشته باشند از پرداخت مالیات معاف هستند. به عبارتی مالیات فقط از کارکنانی اخذ می شود که ماهیانه حقوقی بالاتر از ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان داشته باشند.
رئیس کمیسیون تلفیق بودجه در تشریح این تصمیم مجلس گفت: ما در حالی این بند را در کمیسیون تلفیق به تصویب رساندیم که خط فقر در کشور ما سه میلیون تومان تعیین شده لذا مقرر کردیم از حقوق‌های بالاتر از دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان مالیات دریافت شود. به گزارش ایسنا؛ یک عضو دیگر کمیسیون تلفیق لایحه بودجه نیز محاسبه مالیات پلکانی برای حقوق‌ها در سال آینده را تشریح کرد. سیدحمیده زرآبادی اظهار کرد: در روش پلکانی کسی که تا ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان حقوق می‌گیرد حتی مالیاتش نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است. در سال‌های گذشته ما مالیات ثابت ۱۰ درصد را برای حقوق‌ها در نظر می‌گرفتیم اما الان کسی که تا ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان حقوق می‌گیرد زیر ۱۰ درصد یعنی ۸.۷ درصد مالیات می‌دهد. این نماینده مجلس یادآور شد: روش پلکانی مالیات در واقع میزان اخذ مالیات از کسانی که حقوق‌های خیلی بالا و به نوعی ناعادلانه دارند را افزایش می‌دهد. مثلا اگر کسی ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان حقوق بگیرد، مالیاتش ۱۵.۸ خواهد بود و از این مبلغ رشد پلکانی، شیبش خیلی بیشتر خواهد شد.
“مالیات بر ارزش افزوده” ماندنی شد
نمایندگان مجلس همچنین با تمدید مدت آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده موافقت کردند که لاریجانی در این رابطه گفت: از آنجا که اجرای آزمایشی قانون مالیات بر ارزش افزوده تا پایان سال به پایان می‌رسد و هنوز کمیسیون اقتصادی در حال بررسی لایحه قانون مالیات بر ارزش افزوده می‌باشد، تا زمان تصویب این قانون، باید مدت اجرای آزمایشی آن تمدید شود.

درباره‌ی عميد احدی | دکتر احمد محمدی

همچنین ببینید

دکتر احمد محمدی

برنامه مشاور، یکشنبه ۶ مهر ماه از شبکه جهانی جام جم پخش می شود .

رنامه مشاور در این برنامه ازدکتر احمد محمدی، استاد دانشگاه و وکیل پایه یک داگستری …

یک نظر

  1. مالیات باید پرداخت شود اما امیدوارم نرخ ترم اینقدر پایین شود که کارمتدان بابت دادن مالیات به مشکل زندکی بر نخورن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *