خانه / بین الملل / رمزگشایی از سفر ولیعهد عربستان به مصر
وب سایت سهرورد - دکتر احمد محمدی

رمزگشایی از سفر ولیعهد عربستان به مصر

یک رسانه غربی با اشاره به سفر ولیعهد عربستان به ریاض، به تحلیل چرایی انتخاب قاهره از سوی «محمد بن سلمان» برای نخستین مقصد سفر رسمی در مقام ولیعهدی پرداخته است.

یورو نیوز در تحلیل خود می نویسد: محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در نخستین سفر رسمی خود به خارج از کشور پس از عهده داری ولایتعهدی حکومت کشورش در ماه ژوئن گذشته، روز یکشنبه وارد قاهره شد.

به نظر می رسد تنظیم زمان انجام این سفر اتفاقی نبوده، بلکه برعکس کاملا با برنامه و بر اساس تحولات داخلی مصر صورت گرفته است. فرزند ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی در حالی به مصر سفر کرده که قرار است سه هفته دیگر انتخابات ریاست جمهوری در این کشور برگزار شود؛ انتخاباتی که نتیجه آن به اعتقاد تحلیلگران بار دیگر عبدالفتاح سیسی را بر مسند قدرت خواهد نشاند.

ریاض همواره و به خصوص پس از سرنگونی محمد مرسی، رئیس جمهور اسلامگرای مصر توسط ارتش این کشور در سال ۲۰۱۳، روابطی استراتژیک با قاهره داشته و از مصر به عنوان یک قدرت تاثیرگذار در ثبات منطقه ای یاد کرده است.

سفر ولیعهد عربستان به قاهره در واقع به عنوان پشتیبانی ریاض از ادامه ریاست جمهوری عبدالفتاح سیسی و حمایت آشکار از وی در انتخابات ریاست جمهوری آتی در این کشور تلقی می شود.

این حمایت البته بی پاسخ نمانده است و دادگاه عالی قانون اساسی مصر روز شنبه در آستانه سفر محمد بن سلمان به قاهره با انتقال مالکیت دو جزیره استراتژیک «تیران» و«صنافیر» در دریای سرخ به عربستان سعودی موافقت کرد.

توافق برای انتقال مالکیت این جزایر آوریل ۲۰۱۶ در جریان سفر سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی به قاهره اعلام شده بود که با وعده متقابل ملک سلمان برای سرمایه گذاری چندین میلیارد دلاری و نیز اعطای وام های مساعد به این کشور همراه شد.

به دنبال تایید واگذاری دو جزیره در دریای سرخ از سوی کمیته پارلمانی مصر به عربستان سعودی، معترضان این تصمیم به خیابان های قاهره آمدند. منتقدان به این توافق در واقع آنرا نقض آشکار قانون اساسی و نوعی فروش قدرت حاکمان مصر توصیف کرده بودند.

این وضعیت در حالی است که ریاض و قاهره همواره تلاش کرده اند در راه مهار نفوذ ایران در منطقه خاورمیانه بکوشند و بر سر موضوعات مهم منطقه ای از جمله جنگ یمن، قطع روابط با قطر و تحریم همه جانبه این کشور و نیز بحران سوریه ضمن همکاری نزدیک موضعی مشترک اتخاذ کنند.

درباره‌ی عميد احدی | دکتر احمد محمدی

همچنین ببینید

دکتر احمد محمدی

برنامه مشاور، یکشنبه ۶ مهر ماه از شبکه جهانی جام جم پخش می شود .

رنامه مشاور در این برنامه ازدکتر احمد محمدی، استاد دانشگاه و وکیل پایه یک داگستری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *