خانه / بین الملل / راز بزرگترین شکست اطلاعاتی آمریکا

راز بزرگترین شکست اطلاعاتی آمریکا

یک مأمور سابق سازمان سیا به دلیل نگهداری از اطلاعات فوق محرمانه و همکاری با دولت چین برای لو دادن شبکه جاسوسی آمریکا، بازداشت شد.

به گزارش نشریه هیل، وزارت دادگستری آمریکا روز گذشته (سه شنبه) اعلام کرد: یک مأمور سابق سازمان سیا به نام«جری چانگ شینگ لی» معروف به «ژن چنگ لی» به دلیل این اتهامات دوشنبه شب در فرودگاه بین المللی جان اف کندی در نیویورک بازداشت شد. لی از سال ۱۹۹۴ کار برای سازمان سیا را آغاز کرد و خدمت وی تا سال ۲۰۰۷ ادامه داشت. وی یک شهروند آمریکایی است که در هنگ کنگ زندگی می کرد. او در سال ۲۰۱۲ به آمریکا بازگشت و به همراه خانواده اش در هتل هایی در هاوایی و ویرجینیا زندگی می کرد.

وزارت دادگستری در ادامه اعلام کرد: در آنجا، مأموران اف بی آی به جستجوی اتاق و چمدان های لی پرداختند و ۲ دفترچه که شامل اطلاعات طبقه بندی شده با دستخط خود او بود، پیدا کردند. این دفترچه ها شامل اسامی و شماره تلفن کارکنان سازمان سیا و یادداشتهایی از جلسات و مکان های مخفی این سازمان بود. وی پس از بازجویی شدن از سوی مقامات اف بی آی بازگشت.

گزارشها حاکی از آن است که در صورتی که این مقام سابق سازمان سیا که هم اکنون ۵۳ سال دارد، متهم شود، به ۱۰ سال زندان محکوم خواهد شد.

روز گذشته هم روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی اعلام کرد که لی در مرکز یک تحقیقات مهم اف بی آی قرار داشت که در سال ۲۰۱۲ آغاز شد و درباره این بود که چرا چندین جاسوس سازمان سیا در سالهای اخیر در چین کشته شده اند و اطلاعات اسامی این افراد چگونه در اختیار دولت چین قرار گرفته است.

انهدام شبکه جاسوسی آمریکا در چین در سال ۲۰۱۰ بزرگترین شکست اطلاعاتی آمریکا در سالهای اخیر محسوب می شود که منجر به شناسایی و اعدام چندین جاسوس از سوی دولت چین شد.

درباره‌ی عميد احدی | دکتر احمد محمدی

همچنین ببینید

دکتر احمد محمدی

برنامه مشاور، یکشنبه ۶ مهر ماه از شبکه جهانی جام جم پخش می شود .

رنامه مشاور در این برنامه ازدکتر احمد محمدی، استاد دانشگاه و وکیل پایه یک داگستری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *