خانه / اقتصادی / دکتر احمد محمدی

دکتر احمد محمدی

 مناظره «رشد شتابان مصرف سوخت، سهمیه بندی یا گرانی» با حضور دکتر احمد محمدی مشاور وزارت نفت، ناصر رئیسی فرد رئیس هئیت مدیره کانون انجمن صنفی جایگاه داران کشور، محمدحسین سیف الهی، ابراهیم نکو نماینده سابق مجلس و ارتباط تلفنی با بهرامیان عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در رادیو گفت وگو برگزار شد.

احمد محمدی در این مناظره با اشاره به اینکه مصرف بالا در بنزین داریم و اصلا شکی وجود ندارد،گفت: مصرف بنزین در یک روز به ۱۰۴٫۷ میلیون لیتر بنزین رسید که قابل قبول نیست و در کل مصرف بنزین امسال نسبت به سال گذشته حدود ۱۰ درصد افزایش داشته است.

دکتر احمد محمدی ادامه داد: افزایش مصرف بنزین همیشه ادامه دار بوده است و کارشناسان برآورد می کنند که علت این امر هم افزایش اتومبیل است.

دکتر محمدی مشاور وزارت نفت تصریح کرد: با جناب نکو موافقم که اگر بخواهیم مسائل را از سمت دولت حل کنیم این مسائل حل نمی شود، کارت سوخت در یک وضعیتی لازم بود اما الان دیگری نیازی به آن نیست.

دکتر محمدی تصریح کرد: باید در کنترل مصرف فرهنگ سازی کرد و حمل و نقل عمومی را گسترش دهیم.

این مقام مسئول ادامه داد: وزارت نفت می خواهد با مسائل اقتصادی واقعی برخورد کند و عرضه و تقاضا را آزاد بگذارد و نباید این عرضه و تقاضا را دستکاری کرد زیرا وضعیت بازار بهم می ریزد بنابراین قیمت بنزین باید واقعی باشد.

وی خاطر نشان کرد: الان قیمت بنزین در عراق و افغانستان و ترکیه بالا است و قیمت بنزین در ایران باید افزایش یابد،من معتقدم بخشی از این میزان مصرف بنزین در کشور مربوط به قاچاق است.

دکتر محمدی ادامه داد: ما باید ببنیم چه کسانی بنزین را مصرف می‌کنند،ما می گوییم مفت نسوزانیم و وقتی که قیمت بنزین واقعی نمی‌شود کسی که ۴ خود رو دارد راحت می تواند از این تعداد خودرو ها استفاده کند.

وی تاکید کرد: تا من از خودم شروع نکنم نمی توانم برای دیگران نسخه بپیچم بنابراین تاکید دارم بر فرهنگ سازی و باید به این سمت حرکت کنیم که از خودروهای عمومی استفاده کنیم.

دکتر محمدی ادامه داد: باید میزان مصرف را کاهش دهیم و باید برآورد کنیم که از واقعی شدن قیمت سوخت چه قدر درآمد به دست می آوریم که از آن استفاده بهینه کنیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: بنزین وارداتی ۱۶۰۰ تومان تمام می شود و بنزین تولیدی ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان است که باید با واقعی کردن قیمت بنزین مصرف آن کنترل کرد و من معتقدم اگر کسی بیشتر مصرف کرد باید هزینه اش را بپردازد و اقتصاد را دستکاری نکنیم.

وی تصریح کرد: ما باید برای اشتغال سرمایه گذاری کنیم و جلوی اشتغال قشر ضعیف را از مسافر کشی بگیریم و نباید کاری کنیم که قشر ضعیف با خود رو کار کند و درآمد ایجاد کند.

محمدی خاطر نشان کرد: من همچنین با آقای سیف اللهی موافقم که گفتند باید خودرو کم مصرف تولید کرد تا بنزین کمتری مصرف شود اما این کار مانع نمی شود که قیمت واقعی نشود.

درباره‌ی عميد احدی | دکتر احمد محمدی

همچنین ببینید

دکتر احمد محمدی

برنامه مشاور، یکشنبه ۶ مهر ماه از شبکه جهانی جام جم پخش می شود .

رنامه مشاور در این برنامه ازدکتر احمد محمدی، استاد دانشگاه و وکیل پایه یک داگستری …

2 نظر

  1. بسیارعالی،امیدوارم که هرچه زودتر این وضعیت درست بشه،.،

  2. دکتر محمدی الگو خوبی برای یک جوان اول راه می تواند باشد به دلیل موفقیت هایی که کسب کردن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *