خانه / اجتماعی / دولت مترو را وارد مخمصه مالی نکند

دولت مترو را وارد مخمصه مالی نکند

به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری تسنیم، محمد احمدی‌بافنده امروز در نشستی خبری در حاشیه سومین نمایشگاه تولیدات داخلی و صنعت مترو درخصوص پیشنهاد شهردار تهران برای نیم‌بها شدن بلیت برای سربازان با تاکید بر اینکه قیمت‌گذاری و رایگان کردن بلیط مترو در برخی روزها در اختیار ما نیست و نیازمند مصوبه شورای اسلامی شهر تهران است از لحاظ کردن این پیشنهاد محمدباقر قالیباف در لایحه بهای خدمات مترو به شورای شهر تهران خبر داد.

احمدی بافنده با اشاره به اینکه مترو از کنار بسیاری از پادگان‌ها و مراکز آموزشی می‌گذرد مترو را گزینه مناسبی برای جابجایی سربازان و دانش‌آموزان عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران با تاکید بر اینکه صنعت مترو صنعتی های‌تک و جوان است آینده این صنعت را بی‌نظیر و فراتر از انتظار دانست.

وی با  اشاره به استقبال و حضور مناسب شرکت‌های علمی و دانشگاه‌ها در سومین نمایشگاه مشارکت تولیدکنندگان ایرانی، بر ضرورت توجه بیشتر به محصولات دانش بنیان برای خودکفا شدن صنعتی تاکید کرد.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران گفت: کیفیت و استاندارد قطعات در مترو بسیار مهم است و نمی‌توانیم با جان مردم ریسک کنیم.

وی با تاکید بر حساسیت مترو، افزدود: سرعت و سرفاصله مترو حتی قابل مقایسه با راه‌آهن نیز نیست چراکه هر ۴ دقیقه یک بار یک قطار با چند هزار مسافر وارد ناوگان می‌شود.

احمدی‌بافنده در خصوص تعاملات این شرکت با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این تعامل را در سه بخش عنوان کرد.

وی با اشاره به بازدید سورنا ستاری معاون علمی رییس جمهور از سومین نمایشگاه مشارکت تولیدکنندگان ایرانی موضوع حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه تامین هزینه‌های تحقیقاتی برای کاهش هزینه‌های این شرکت‌ها را از جمله درخواست‌های شرکت بهره‌برداری مترو از معاونت علمی ریاست جمهوری عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران با بیان اینکه ما نمی‌خواهیم قطعات مترو انحصارا توسط تعدادی از شرکت‌ها ساخته شود و خواهان ورود شرکت‌های دیگر هستیم، ادامه داد: با این حال گاهی دیده می‌شود که تنها یک یا دو شرکت قطعات مورد نیاز ما را تأمین می‌کنند و این در حالی است که براساس قانون باید شرکت‌ها در مناقصه حضور یابند، اما گاهی به دلیل کم بودن شرکت‌ها این مهم محقق نمی‌شود و برهمین اساس از آقای ستاری خواستیم که شرکت‌های خصوصی تولیدکننده قطعات مترو از امتیاز شرکت‌های دانش‌بنیان بهره‌مند شوند.

احمدی‌بافنده در خصوص درخواست دیگر از معاون علمی رییس جمهور گفت: پیشنهاد دادیم که دانشگاه‌ها و مراکز علمی به طور خاص پاسخگویی به نیازهای پیچیده مترو را در دستور کار قرار دهند.

وی در خصوص مکانیزم تحقق موارد بالا گفت: معاون علمی رییس جمهور قول داده در پیگیری نیازهای مترو با شهرداری همکاری کند.  قرار است پس از نمایشگاه با معاون وی جلساتی جهت تدوین تفاهم‌نامه برگزار شود.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران درخصوص پیشنهاد بودجه این شرکت در لایحه بودجه سال آینده شهرداری تهران نیز گفت: با راه‌اندازی خطوط ۶ و ۷ مترو تعداد ایستگاه‌های متروی تهران به ۱۴۰ ایستگاه می‌رسد و بر این اساس نیازمند افزایش چشمگیر مترو برای سال آینده هستیم. وی پیشنهاد بودجه سال بعد را با ۵۰درصد افزایش نسبت به امسال عنوان کرد و گفت: ما در پیشنهادات افزایش ۵۰ درصدی بودجه مترو را داده‌ایم و امیدواریم بودجه پیشنهادی ما در شورای شهر تهران تصویب شود.

احمدی‌بافنده در دادمه به ارائه آماری از عملکرد ۱۱ ساله مترو پرداخت و گفت: جمع طول خطوط با احتساب خطوط فعال در پایانه‌ها ۱۸۸ کیلومتر است که تاکنون ۱۰۶ ایستگاه مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.

بافنده همچنین گفت: در سال ۸۴ ۳۵۸ واگن در مترو وجود داشت، اما امروز پس از ۱۱ سال این عدد به ۱۲۸۷ واگن رسیده است.

وی تعداد سفر سالانه در سال ۸۴ را ۲۴۰ میلیون سفر اعلام کرد و از ۷۰۰ میلیون سفر در سال گذشته و پیش بینی تعداد سفر امسال تا ۱ میلیارد سفر با مترو خبر داد.

احمدی‌بافنده ادامه داد: در گذشته تنها ۱۰ درصد سفرها با مترو انجام می‌گرفت اما امروزه ۲۰ درصد سفرهای تهرانی‌ها با مترو انجام می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران همچنین به اختلاف مترو و اداره برق اشاره کرد و گفت: ما مصرف کننده برق هستیم و احتیاج به پشتیبانی اداره برق داریم و نمی‌توانیم با وجود پست‌های فعلی برق بیش از این به تعداد ناوگانمان اضافه کنیم چراکه اگر برقی نباشد که قطارها حرکت کنند، اضافه کردن قطارها فایده‌ای ندارد.

وی درخصوص اخذ مالیات از شرکت مترو توسط دولت نیز گفت: امروز شرکت مترو به عنوان یک شرکت تجاری زیان‌ده شناخته شده است که حدودا ماهی ۷۰ میلیارد تومان هزینه جاری دارد که ۵۰ میلیارد تومان آن توسط شهرداری برای پرداخت حقوق تأمین می‌شود و مابقی از طریق فروش بلیت، ثبت تبلیغات و… تامین می‌شود، اما حالا دولت از ما می‌خواهد که مالیات خود را بپردازیم.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران با بیان اینکه حجم بدهی دولت به مترو براساس مصوبه مجلس ۴۳۰ میلیارد تومان است و مترو تنها ۱۵۰  میلیارد تومان بدهی مالیاتی دارد، گفت: ما به زور حقوق پرسنل خود را تامین می‌کنیم و به دولت پیشنهاد کرده‌ایم که بخشی از بدهی سنواتی خود را با بدهی مالیاتی مترو تهاتر کند، اما این اقدام را انجام ندادند.

احمدی‌بافنده گفت: حداقل کاری که دولت می‌توانست انجام دهد، تهاتر بدهی‌ها با یکدیگر است. ما به اداره برق اعلام کرده‌ایم که از دولت طلب داریم و پول برق را تهاتر کنند اما این مساله محقق نشد و باید بگویم دولت حداقل می‌توانست پشتیبانی نامحسوس داشته باشد.

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران مترو تهران را خطرپذیرتر از راه‌آهن اعلام کرد و گفت: باید دولت مشکلات مالی مترو را جدی‌تر بگیرد نه اینکه ما را وارد مخمصه مالی کند.

درباره‌ی عميد احدی | دکتر احمد محمدی

همچنین ببینید

دادسرا می‌تواند «مهناز افشار» را احضار کند.

عضو هیئت مدیره انجمن آیین دادرسی مدنی ایران گفت: دادسرا طبق روال قانونی باید این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *