خانه / فرهنگی / خبر رادیویی چگونه باید باشد؟

خبر رادیویی چگونه باید باشد؟

پژوهش خبری صدا وسیما:رادیو و تلویزیون شریک لحظه­ های زندگی افرادند و با پیام ­های فرهنگی، آموزشی، بهداشتی و … خود مسیر زندگی را به آنها نشان می ­دهند. همچنین منبع اطلاعات نیز شمرده می شوند و اخبار و اطلاعات را در اختیار مخاطبان خود قرار می­ دهند.

طی سال های اخیر گستره وسیعی از رسانه­ های گروهی و شبکه­ های اجتماعی به وجود آمده که مخاطبان را از هرسو تحت نفوذ خود قرار داده ­اند و هر کدام درصددند تا فضای بیشتری را در مجموعه سپهر رسانه ­ای از آن خود کنند و از این طریق بتوانند مخاطبان بیشتری را به سوی خود جلب کنند، رادیو وضعیت خاصی دارد، زیرا این رسانه در گذشته ­ای نه چندان دور یکی از پرمخاطب ­ترین رسانه­ ها بوده و به تدریج و با ظهور رسانه­ های جدید، برخی از مخاطبان خود را از دست داده است. با این همه، کاهش مخاطب به معنای از میدان به در شدن رادیو نیست، زیرا هر رسانه­ ای از ویژگی­ هایی برخوردار است که آن را از سایر رسانه­ ها متمایز می کند.

اگر رسانه­ ای بتواند اول از قابلیت ­های خاص و دوم از قابلیت ­های عام که رسانه ­های دیگر هم از آن بهره­مند هستند، نهایت استفاده را بکند، با اطمینان می­ توان گفت که می­ تواند جایگاه خود را در نظام نوین ارتباطات بهبود بخشد. لازمه این کار شناخت درست ویژگی­ ها و همه آن عناصری است که در این رسانه دخیل هستند و یا به عبارت دیگر پاسخگویی سنجیده و درست به زنجیره ارتباطات پنج قسمتی هارولد لاسول (چه کسی؟ چه می­گوید؟ از طریق چه رسانه­ ای؟ خطاب به چه کسی؟ و با چه تاثیری؟) است.

ویژگی­ هایی رادیو چون بیان کلیات، تخیلی بودن، انعطاف پذیری، تحریف ناپذیری به ویژه در عرصه خبررسانی، در دسترس بودن، سرعت انتقال اطلاعات، ارزان بودن؛ سبب می شود تا ساخت قالب­ های برنامه ­ای در آن به طور کامل از سایر رسانه­ ها متمایز باشد. از سوی دیگر بعضی از قالب­ های برنامه ­ای نیز بیشتر به رادیو اختصاص دارد از جمله موسیقی و برنامه ­های تلفنی. هر چند که تلویزیون از این قالب­ ها استفاده می­ کند اما این قالب ­های برنامه­ ای بیش از آنکه تلویزیونی باشند رادیویی هستند بنابراین با توجه به قابلیت ­هایی که رادیو از آن برخوردار است، باز هم می­ تواند به عنوان یک رسانه تاثیرگذار در عصر ارتباطات، به ویژه عرصه خبر حضور فعال خود را حفظ و حتی آن را تقویت کند.

با توجه به سال هایی که از فعالیت ­های خبری رسانه ملی در ابعاد گوناگون می­ گذرد این فعالیت ­ها باید از دایره تنگ شیوه­ ها و تکنیک­های قدیمی تولید و انتشار خبر خارج و با اصول، شیوه­ ها و تکنیک­ هایی منطبق شود که وظیفه اطلاع رسانی صدا و سیما را با دورانی که به آن “عصر اطلاعات” و “جامعه اطلاعاتی” می ­گویند هماهنگ و همسو کند.

درباره‌ی عميد احدی | دکتر احمد محمدی

همچنین ببینید

دکتر احمد محمدی

برنامه مشاور، یکشنبه ۶ مهر ماه از شبکه جهانی جام جم پخش می شود .

رنامه مشاور در این برنامه ازدکتر احمد محمدی، استاد دانشگاه و وکیل پایه یک داگستری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *