خانه / اقتصادی / بررسی راه‌های عبور از اقتصاد نفتی/ برای قطع وابستگی به نفت ۲۰ سال وقت داریم

بررسی راه‌های عبور از اقتصاد نفتی/ برای قطع وابستگی به نفت ۲۰ سال وقت داریم

برنامه زنده  “گفت و گوی اقتصادی”  در رادیو گفت و گو با موضوع “بایدهای عبور از اقتصاد نفتی و رانتی” با حضور و با حضور اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین،کارشناسان اقتصادی احمد محمدی و ابراهیم نژادرفیعی و اجرای سوسن حسنی دخت  برگزار شد.

عسگرد اولادی در ابتدای برنامه با بیان اینکه تنها درآمد کشور از سال ها قبل از انقلاب تا الان، نفت است، اظهار داشت: قبل از انقلاب اسلامی، ۳۰۰ هزار دلار صادرات و ۲۵ میلیارد دلار فروش نفت داشتیم که عدد ناچیزی بود در حالی که ۹۶ درصد اقتصاد ایران وابسته به نفت بود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین ادامه داد: نباید فراموش شود، اقتصاد فقط صادرات نیست؛ توزیع و مصرف داخل تولیدات که ۸۰ میلیون انسان مصرف می کنند نیز جزو مهمی از اقتصاد است.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه باید کاری کنیم صادرات بیشتر از واردات باشد، اظهار داشت: اگر کاری کنیم که ارز آوری از طریق صادرات بیشتر از واردات باشد، می توان گفت این اقتصاد، استقلال دارد. اقتصاد مولد نیز به این معنا است که به جای آنکه نفت خام را به فروش برسانیم و پول آن را صرف هزینه جاری کشور کنیم، باید به وسیله آن، واحدهای تولیدی را تقویت کنیم تا هم به مردم داخل کشور خدمات دهیم و هم اینکه مازاد آن را صادر می کنیم و ارز آوری برای کشور داریم.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین به تاکیدات مقام معظم رهبری، بر اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و اظهار داشت: در اقتصاد مقاومتی دو پسوند مهم دارد؛ تولید و اشتغال. در اقتصاد مقاومتی نخستین دغدغه اشتغال است و این مهم تنها با تولید امکان پذیر می شود.

وی اضافه کرد: ایران با ۸۰ میلیون جمعیت، سالانه ۷۰ میلیارد دلار درآمد نیاز دارد که در گذشته ۹۵ درصد از این نیاز را از طریق نفت تامین می کردیم. اما امروز باید درآمد حاصل از نفت را مستقیما صرف هزینه های جاری نکنیم و به تولید بپردازیم تا از اقتصاد نفتی عبور کنیم.

ممنوعیت تردد خودروهای بنزینی در برخی کشورهای اروپایی طی سال های آتی

در ادامه ابراهیم نژادرفیعی خبرنگار اقتصادی تسنیم و کارشناس اقتصادی این برنامه اظهار کرد: باید توجه داشت که زمان فروش نفت در دنیا محدود است و شاید در ۲۰ سال آینده دیگر تقاضای که امروز برای خرید نفت وجود دارد، نباشد بنابراین از امروز باید به سمت اقتصادی غیر نفتی و صادرات محور حرکت کرد.

وی افزود: برخی از کشورهای اروپایی حتی در برنامه ریزی‌های بلند مدت خود، حتی تردد خوردهای که با سوخت‌های فسیلی کار می‌کنند ممنوع خواهند کرد، بنابراین این یک الزام است که اقتصاد کشور از سمت وابستگی به درآمدهای نفتی به سمت تولید صادرات محور و درآمد های غیرنفتی حرکت کند.

این کار شناس اقتصادی ادامه داد: به طور مثال کشور نروژ به وجود اینکه از منابع نفتی برخوردار است اما درآمد‌های که از این راه کسب می‌کند صرفا برای مصارف زیر ساختی هزینه می‌کند.

نژادرفیعی با  تاکید بر اینکه کم کردن تدریجی وابستگی به درآمدهای نفتی ضرورتی برای اقتصاد کشور به حساب می‌آید افزود: با این کار علاوه بر تقویت زیر ساخت‌ها  اقتصادی کشور، وابستگی به درآمدهای نفتی نیز قطع می‌شود که لازم است اقتصاد کشور خودمان نیز به تدریج این مسیر را طی کند.

حدود ۹۲ درصد صادرات کشور به طور مستقیم یا غیر مستقیم به نفت مرتبط است

احمد محمدی  دیگر کارشناس اقتصادی  برنامه اظهار داشت: این اقتصاد بدان معنا است که انرژی‌های فسیلی که کشور در اختیار دارد و در طول سال های سال تشکیل شده است، مستقیما بسوزانیم و یا اینکه خام فروشی کنیم و این نیز یک نوع سوختن است.

این استاد دانشگاه افزود: اقتصاد نفتی یعنی در چرخه تولید، فرآوری نکنیم و از نفت خام که هزاران ماده می تواند تولید کند، چشم پوشی کنیم.

مشاور وزیر نفت درباره میزان صادرات محصولات غیر نفتی بیان داشت: اقتصاد ایران همچنان نفتی است و حدود ۹۲ درصد صادرات کشور به طور مستقیم یا غیر مستقیم به نفت مرتبط است. این در حالی است که صادرات محصولات پتروشیمی و میعانات گازی حرف نخست را در صادرات غیر نفتی می زند.

درباره‌ی عميد احدی | دکتر احمد محمدی

همچنین ببینید

دکتر احمد محمدی

برنامه مشاور، یکشنبه ۶ مهر ماه از شبکه جهانی جام جم پخش می شود .

رنامه مشاور در این برنامه ازدکتر احمد محمدی، استاد دانشگاه و وکیل پایه یک داگستری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *