خانه / سیاسی / باج ۴۵۰ میلیارد دلاری بن‌سلمان به آمریکا برای تحریم ایران
دکتر احمد محمدی

باج ۴۵۰ میلیارد دلاری بن‌سلمان به آمریکا برای تحریم ایران

روزنامه الدیار چاپ بیروت نوشت: «معامله قرن» دربردارنده توافقی برای صلح بین دولت اسرائیل و دولت فلسطین است و براساس آن، مرزهای کرانه باختری با اردن نیز تحت سیطره ارتش اسرائیلی خواهد بود، نه ارتش فلسطین، یعنی این دولت حق ندارد در این منطقه ارتش یا سلاحی داشته باشد، بلکه تنها می تواند از کانتینرها و اتومبیلهایی برای اداره امور جزئی دولت کوچک فلسطین در کرانه باختری استفاده کند!

این روزنامه عرب زبان ادامه داد: ولی عهد سعودی با این توافق موافقت نموده و وعده این پذیرش را به رئیس جمهور آمریکا داد. علاوه بر این در مقابل پایبندی ترامپ به تحریمهای ایران و ایستادگی در برابر نفوذ آن در منطقه، در نخستین سفر ترامپ به ریاض، مبلغی حدود ۴۵۰ میلیارد دلار را بعنوان اولین قسط عربستان به آمریکا، پرداخت و در قبال فروش ارزان نفت به ایالات متحده، دولت ترامپ متعهد به افزایش تعداد پایگاههای هوایی آمریکا در عربستان سعودی، از ۴ پایگاه، به ۷پایگاه و استقرار سامانه های دفاع هوایی در مقابل جنگنده های ایرانی، بویژه موشکهای بالستیک شد.

پس از آنکه بن سلمان چراغ سبز موافقت عربستان با معامله قرن را به ترامپ نشان داد، بر پادشاه اردن نیز فشار آورد تا در کنفرانس استانبول که علیه موضع رئیس جمهور آمریکا در مورد قدس بود، شرکت نکند. اما پادشاه اردن با این مساله مخالفت کرد و بلافاصله ولی عهد سعودی کمک مالی عربستان به اردن را قطع کرد؛ چرا که با توجه به مفاد توافق قرن و نقش اردن در آن، موافقت این دولت با توافق مذکور، امری ضروری به شمار می آمد.

درباره‌ی عميد احدی | دکتر احمد محمدی

همچنین ببینید

دکتر احمد محمدی

برنامه مشاور، یکشنبه ۶ مهر ماه از شبکه جهانی جام جم پخش می شود .

رنامه مشاور در این برنامه ازدکتر احمد محمدی، استاد دانشگاه و وکیل پایه یک داگستری …

یک نظر

  1. واقعا عربستان تمام سعیشو میکنه برای ضربه زدن به ایران اما نمیدونه که در حقیقت داره به خودش ضربه میزنه با این باج ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *