خانه / علمی / اندازه کهکشان «آندرومدا» مشخص شد

اندازه کهکشان «آندرومدا» مشخص شد

پژوهش جدید اخترشناسان نشان می‌دهد که کهکشان “آندرومدا” تقریباً هم‌اندازه کهکشان راه شیری است.
برادر بزرگتر کهکشان ما پس از همه بررسی‌ها ممکن است خیلی بزرگ نباشد. ستاره‌شناسان “مرکز بین‌المللی تحقیقات رادیو نجوم”(ICRAR) در استرالیا محاسبه کرده‌اند که کهکشان آندرومدا در اندازه‌ای نزدیک به کهکشان راه شیری است.
آندرومدا نزدیک به ۲٫۵ میلیون سال نوری از ما فاصله دارد و نزدیکترین کهکشان بزرگ به ما است.
اخترشناسان قبلا معتقد بودند که این کهکشان، دو تا سه برابر بزرگتر از کهکشان راه شیری است، اما تکنیک مورد استفاده گروه اخترشناسان مرکز “ICRAR” نتیجه بسیار متفاوتی را به دست آورد.
این تکنیک از مشاهدات ستاره‌هایی که در کهکشان با سرعت حرکت می‌کنند، استفاده می‌کند تا سرعتی را که جسم نیاز دارد تا از کهکشان خارج شود، تعیین کند که به آن “سرعت فرار” گفته می‌شود و برای محاسبه توده کهکشان استفاده می‌شود.

دکتر “پراجوال کافله” که یک اخترفیزیکدان است، می‌گوید: هنگامی که یک موشک به فضا پرتاب می‌شود، با سرعت ۱۱ کیلومتر بر ثانیه به غلبه بر گرانش زمین می‌پردازد. کهکشان ما یعنی کهکشان راه شیری، بیش از یک تریلیون بار سنگین‌تر از سیاره زمین است. بنابراین برای فرار از کشش گرانشی آن ما باید به سرعت ۵۵۰ کیلومتر بر ثانیه برسیم. ما از این تکنیک استفاده کردیم تا اندازه آندرومدا را دریابیم.
کهکشان آندرومدا یک کهکشان مارپیچی واقع در صورت فلکی آندرومدا است که حدود ۲٫۵ میلیون سال نوری از کهکشان راه شیری فاصله دارد. با اینکه آندرومدا نزدیک‌ترین کهکشان مارپیچی به کهکشان راه شیری است، ولی نزدیک‌ترین کهکشان نیست.
آندرومدا بزرگترین کهکشان از گروه کهکشانی محلی است که شامل راه شیری، آندرومدا، سه‌تکه و ۳۰ کهکشان کوچکتر است.
احتمال دارد که کهکشان‌های راه شیری و آندرومدا حدود ۳ تا ۵ میلیارد سال آینده با یکدیگر برخورد کنند.
گفته می‌شد که آندرومدا احتمالا بزرگترین کهکشان در گروه محلی خود است.

گروه تحقیقاتی نتیجه گرفت که آندرومدا، ۸۰۰ میلیارد بار سنگین‌تر از خورشید است که رقمی قابل مقایسه با جرم راه شیری است.

به گفته دکتر “کافله”، یافته‌ها همچنین نشان می‌دهد که مقدار ماده تاریک در کهکشان آندرومدا تنها یک سوم چیزی است که در مشاهدات قبلی کشف شده بود.
با تخمین اندازه دو کهکشان که در حال حاضر به نظر می‌رسد تقریبا هم‌اندازه هستند، شبیه‌سازی‌های جدید برای دریافتن وقایع پیش رو لازم است تا مشخص شود زمانی که آنها در نهایت حدود ۵ میلیارد سال آینده باهم برخورد می‌کنند، چه اتفاقاتی می‌افتند.
دکتر “کافله” می‌گوید: ما تصور می‌کردیم که آندرومدا یکی از بزرگترین کهکشان‌ها و راه شیری هم بسیار کوچکتر است، اما اکنون این سناریو کاملا تغییر کرده است.
وی افزود: این واقعا هیجان انگیز است که ما توانستیم با یک روش جدید، اندازه آندرومدا را تخمین بزنیم و ناگهان ۵۰ سال از مطالعه و درک جمعی تحت تاثیر آن قرار گرفته است.
این مطالعه در مجله “Monthly Notices of the Royal Astronomical Society” منتشر شده است.

درباره‌ی عميد احدی | دکتر احمد محمدی

همچنین ببینید

دکتر احمد محمدی

برنامه مشاور، یکشنبه ۶ مهر ماه از شبکه جهانی جام جم پخش می شود .

رنامه مشاور در این برنامه ازدکتر احمد محمدی، استاد دانشگاه و وکیل پایه یک داگستری …

9 نظر

  1. بسیارجالب و قابل تامل است،،،اطلاعات مفیدی بود،ممنون از سایت خوبتون.

  2. ســــــــــــحر

    سایت بسیار خوب و مطالب جالبی دارید،ممنون از سایتتون

  3. مطلب مفید و جالبی بود مرسی ازسایت خوبتون

  4. خیلی جالبه،امروزه باتوجه به پیشرفت علم دستیابی به چنین چیزهایی واقعااسان شده و محققان و پژوهشگران ماهری دراین زمینه وجوددارن

  5. امروزه باتحقیق و مطالعه فراوان توسط محققان و پژوهشگران روز به روز چیزهای جدیدتری متوجه میشیم و اطلاعات و علم ما افزایش پیدامیکنه،مرسی از مقاله خوبتون

  6. مطالب جالب و بروزی توساییتون هست،مرسی که مقالات مفیدی دراختیارماقرارمیدید،

  7. خیلی جالب بود برای من،و این خیلی خوبه که محققان هرروز به روش های جدیدی دسترسی پیدامیکنن و چیزهای جدیدی کشف میکنند،این باعث پیشرفته انسانهاهم میشه

  8. گروه تحقیقاتی نتیجه گرفت که آندرومدا، ۸۰۰ میلیارد بار سنگین‌تر از خورشید است که رقمی قابل مقایسه با جرم راه شیری است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *