خانه / بین الملل / انتقاد “کاسپاروف” از پوتین

انتقاد “کاسپاروف” از پوتین

گری کاسپاروف، استاد بزرگ سابق شطرنج جهان در اظهاراتی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه را به ایجاد یک “دیکتاتوری کا.گ‌.ب” که مصمم به “تعقیب دیگر کشورها است” متهم کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه اکسپرس، گری کاسپاروف در فاصله سال‌های ۱۹۸۶ و ۲۰۰۵ در رده اول شطرنج بازان جهان بود و هنوز هم رکورد پیروزی‌های پی در پی در تورنومنت‌های شطرنج در دست است.

او در سال ۱۹۸۵ بعد از شکست آناتولی کارپوف، جوان‌ترین قهرمان بلامنازع شطرنج جهان شد و در سال ۱۹۹۶ وارد بازی شطرنج با سوپرکامپیوتر شرکت آی بی ام شده و در بازی با این کامپیوتر یک شکست، دو مساوی و سه پیروزی برجای گذاشت.

کاسپاروف ۵۴ ساله که اکنون وارد حوزه سیاست شده در مصاحبه‌ای با رادیو بی‌بی‌سی شدیدا از حکومت ‍ولادیمیر پوتین انتقاد کرد.

او نقشی محوری در تشکیل یک ائتلاف مخالف با پوتین به نام “ائتلاف روسیه دیگر” داشت.

کاسپاروف در سال ۲۰۰۷ بعد از شرکت در یک تجمع دموکراسی خواهانه در شهر مسکو دستگیر شد و در ۲۰۱۲ نیز در جریان کنسرت یک گروه موسیقی معترض در این شهر هدف ضرب و شتم قرار گرفته و دستگیر شد.

او در مصاحبه‌ای گفت: اقدامات پوتین قابل پیش‌بینی بودند. حکومت او یک دیکتاتوری تک نفره است.

کاسپاروف گفت: ۱۰ سال پیش او یک دولت پلیسی داشت و من همواره تلاش داشتم تا توجه همه را به این حقیقت جلب کنم که این حکومت در مسیر تبدیل شدن به یک دیکتاتوری قرار دارد که به تغییر کشورهای دیگر خواهد پرداخت این اتفاقی است که در دیکتاتوری‌های دیگر نیز افتاده است.

کاسپاروف ادامه داد: آنها مخالفان را در کشورهایشان نابود می‌کنند تا کنترل کامل را به دست داشته باشند اما کمی بعد نیاز به اهداف جدید پیدا می‌کنند تا توجیهی برای حضور بی‌پایان‌ خود در قدرت داشته باشند. من می‌دانستم که پوتین به سراغ کشورهای دیگر خواهد رفت. او اول به سراغ کشورهای همسایه یعنی جمهوری‌های شوروی سابق رفته و پس از آن بزرگترین و قدرتمندترین کشورهای جهان را به چالش می‌کشد.

او درباره مناقشه مربوط به مداخله روسیه در انتخابات‌ آمریکا و اروپا گفت: خسته شده‌ام از بس که تکرار کردم که من قبلا گفته بودم و می‌خواهم یک روز خلاف آن ثابت شود.

کاسپاروف اظهار داشت که او تنها به برخی کشورها سفر می‌کند و با غریبه‌ها به خاطر دفع خطر جانی علیه خود هیچ وقت چای نمی‌نوشد.

او گفت که روس‌ها به جایی رسیده‌اند که در پذیرفتن حکومت پوتین شرطی شده‌اند.

کاسپاروف افزود: این خیلی مهم است که ماهیت واقعی این حکومت را توضیح دهیم. بسیاری از کسانی که در اتحاد شوروی سابق به دنیا آمدند به صورت ژنتیکی ترس از ابراز دیدگاه‌هایشان را به ارث بردند. صحبت درباره یک دیکتاتور کا.‌گ‌.ب مخالف با تجربه‌ای است که آنها در زندگی داشتند. اگر شما در شهر فقط یک رستوران داشته باشید که یک غذا را سرو کند مسلم است که این غذا محبوب می‌شود.

کاسپاروف که در حال حاضر ساکن شهر نیویورک است تاکید کرد که همچنان به تلاشش برای ترویج تبلیغات ضد پوتین ادامه خواهد داد.

درباره‌ی عميد احدی | دکتر احمد محمدی

همچنین ببینید

دکتر احمد محمدی

برنامه مشاور، یکشنبه ۶ مهر ماه از شبکه جهانی جام جم پخش می شود .

رنامه مشاور در این برنامه ازدکتر احمد محمدی، استاد دانشگاه و وکیل پایه یک داگستری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *