خانه / بین الملل / اعلان جنگ تجاری “ترامپ”
دکتر احمد محمدی

اعلان جنگ تجاری “ترامپ”

علی رغم هشدارهای بین‌المللی درباره احتمال آغاز «جنگ تجاری» در نتیجه اقدام آمریکا در افزایش تعرفه‌های واردات آلومینیوم و فولاد، دونالد ترامپ فرمان اجرایی برای انجام این کار را امضا کرد که این تصمیم جنجالی وی با واکنش های مختلف در جهان روبرو شد.

به گزارش فارس؛ ترامپ که از همان زمان انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶، از توافقات تجاری آمریکا با دیگر کشورها به عنوان ضرباتی مهلک بر ساختار تولید داخلی کشورش یاد می‌کرد، هفته گذشته گفته بود که تعرفه واردات فولاد را به ۲۵ درصد و تعرفه واردات آلومینیوم را به ۱۰ درصد خواهد رساند.حالا بامداد امروز جمعه، وی فرمان افزایش تعرفه‌های واردات آلومینیوم و فولاد به آمریکا را امضا کرد؛ اقدامی که پیشتر مقام‌های اروپایی و برخی نهادهای بین‌المللی آن را به منزله اقدام برای «جنگ تجاری» و «جنگ تعرفه‌ای» خوانده بودند و درباره عواقب آن هشدار دادند.
به گزارش ایرنا؛ وزیر بازرگانی کره جنوبی با ابراز تاسف از افزایش تعرفه واردات فولاد از سوی آمریکا، گفت: این اقدام ضربه ای جدی به صادرات فولاد کره جنوبی به آمریکا وارد خواهد کرد.وی تصریح کرد که در صورت شکست گفت و گوها، کشورش برای اتخاذ اقدامات لازم براساس قوانین سازمان تجارت جهانی، به این سازمان شکایت خواهد کرد.
پس از اقدام جنجالی ترامپ، اتحادیه اروپا هشدار داد: در صورتی که آمریکا کشورهای این اتحادیه را از تعرفه های جدید بر واردات فولاد و آلومینیوم معاف نکند، تا ۹۰ روز دیگر برای اقدامات پادمانی براساس قوانین سازمان تجارت جهانی اقدام خواهند کرد.
مرکل، صدر اعظم آلمان نیز در نمایشگاهی اقتصادی در مونیخ گفت: من مایل نیستم لحن مبارزه جویانه ای اتخاذ کنم چرا که چنین کاری کمک نمی کند اما اعمال تعرفه های بیشتر اقدام خوبی نیست. این مساله روی اقتصاد – و نه فقط برای یک کشور – تاثیر خواهد داشت. وی با هشدار درخصوص راه افتادن جنگ تجاری در نتیجه اقدام آمریکا در افزایش تعرفه واردات ، افزود: ما اطمینان داریم که این مساله در نهایت به ضرر همه خواهد بود. در چنین اقداماتی هیچ کسی در نهایت نمی تواند برنده باشد و نخواهد بود و به همین علت ما همچنان به دنبال گفت وگو خواهیم بود اما البته ما در اروپا نیز قادر به واکنش خواهیم بود.
پیشتر نیز «یورکی کاتاینن» نائب رئیس کمیسیون اروپا سخنان ترامپ درباره تجارت جهانی را «حمایت گرایانه» خوانده و گفت: باید مشخص کنیم که خواهان تجارت قاعده مندیم یا قاعده زور و قدرت که اکنون شاهد آن هستیم.
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت: شاهد بحث های زیادی در آمریکا درباره تعرفه فولاد هستیم و به آن احترام می گذاریم. در اتحادیه اروپا هرگز سیاست های حمایت گرایانه اقتصادی نخواهیم داشت؛ این روش اروپایی نیست اما روشن است که درصورت نیاز از منافع خود دفاع خواهیم کرد.
قائم مقام وزارت صنعت و تجارت خارجی مالزی هم اعلام کرد: در صورتی که آمریکا به افزایش تعرفه های بالا ادامه دهد، به گونه ای که صادرات مالزی به این کشور را تحت تاثیر قرار دهد، ممکن است برغم تمایل به روابط با این کشور برای حل این مشکلی چاره ای بیندیشد.
تولیدکنندگان عمده فولاد در چین نیز از دولت خود خواستند در اقدامی قاطع تعرفه واردات محصولاتی نظیر فولاد ضد زنگ، زغال سنگ و تولیدات الکترونیکی از آمریکا را افزایش دهد.«انجمن آهن و فولاد چین» در بیانیه ای در تارنمای رسمی خود نوشت: رفتار ترامپ صنعت فولاد جهان را با چالش مواجه می کند و بی تردید با مخالفت کشورهای بسیاری روبرو خواهد شد.
۱۱ کشور دو سوی اقیانوس آرام هم با کنار گذاشتن آمریکا ‘قرارداد همکاری تجاری بین اقیانوسیه» (CPTPP) را با هدف جایگزینی قرارداد تی پی پی در «سانتیاگو» پایتخت شیلی امضا کردند.
این تصمیم ترامپ بر بازار نیز اثر گذاشت و باعث شد قیمت آلومینیوم در بازار داخلی آمریکا نسبت به بازار فلزات لندن افزایش داشته باشد.

گفتنی ست؛ امروز جمعه، ترامپ فرمان افزایش تعرفه‌های واردات آلومینیوم و فولاد به آمریکا را امضا کرد. به گفته یک مقام ارشد کاخ سفید، قرار است از ۲۳ مارس(۱۴ روز دیگر) تعرفه‌های اعمالی روی آلومینیوم و فولاد وارداتی به آمریکا اعمال شود. البته افزایش تعرفه واردات آلومینیوم و فولاد دو استثنا برداشته است. ترامپ دو کشور کانادا و مکزیک را که شرکای این کشور در توافقنامه «نفتا» هستند، از دایره افزایش تعرفه‌های مذکور مستثنی کرد.دلیل این اقدام رئیس‌جمهور آمریکا، ادامه داشتن مذاکرات دولت ترامپ با کانادا و مکزیک درباره تغییر دادن مفاد توافق «نفتا» است.
شایان ذکر است؛آمریکا بزرگ‌ترین واردکننده فولاد جهان است و به تنهایی، ۸ درصد از فولادهای صادراتی دنیا را پذیراست؛ در سال ۲۰۱۶، آمریکا ۱۵ درصد بیشتر از دومین و سومین واردکننده فولاد _ یعنی آلمان و کره جنوبی – فولاد از گمرکات خود ترخیص کرده بود.

درباره‌ی عميد احدی | دکتر احمد محمدی

همچنین ببینید

دکتر احمد محمدی

برنامه مشاور، یکشنبه ۶ مهر ماه از شبکه جهانی جام جم پخش می شود .

رنامه مشاور در این برنامه ازدکتر احمد محمدی، استاد دانشگاه و وکیل پایه یک داگستری …

یک نظر

  1. راهی که ترامپ درنظر گرفته راه جنگ و ظلم و خشونت راهی است اخر خوبی نخواهد داشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *