خانه / احمد محمدی
دکتر احمد محمدی
دکتر احمد محمدی

احمد محمدی

احمد محمدی، مشاور وزارت نفت، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت وگو در خصوص ضرورت های اصلاح الگوی مصرف انرژی در ایران، اظهار کرد: در رابطه با هر بحثی اولویت اول ما فرهنگ و فرهنگ سازی است در سازمان های دولتی، وزارتخانه های دولت و منازل که بیش از ۴۰ درصد انرژی را در این قسمت ها مصرف می کنیم باید در خصوص مصرف انرژی فرهنگ سازی صورت بگیرد.

وی افزود: در خصوص اینکه فرهنگ سازی باید از کجا شروع شود که دچار دور باطل نشویم، گفت: اگر بگوییم این امر باید از قوه مجریه شروع شود ممکن است این مسئله ذکر شود که چرا این امر از قوه مقننه که خود قانونگذار است آغاز نمی شود و در اینجا نیز ممکن است گفته شود چرا قوه قضاییه که ناظر بر اجرای قوانین است این کار را انجام نمی دهد واقعیت این است که با عزم ملی هر فردی باید از خودش شروع کند.

احمد محمدی مشاور وزارت نفت با بیان اینکه شدت مصرف انرژی در ایران ۱۷ برابر این میزان در کشور ژاپن، ۱۰ برابر اتحادیه اروپا، ۸ برابر آمریکا و ۴ برابر کاناداست، گفت: یکی از الگوی های ما در مصرف انرژی مربوط به الگوی قرآنی ماست که به صراحت اسراف نهی شده و جزو محرمات شمرده می شود.

احمد محمدی بیان کرد: قیمت گذاری انرژی باید به نحوی باشد که اولا منجر به قاچاق سوخت نشود، زیرا وقتی در کشورهای همسایه ما قیمت انرژی حدود ۵ برابر قیمت در داخل است پس قاچاق سوخت صرفه و جذابیت اقتصادی دارد. دوما عدالت نیز در این امر باید برقرار می شود و هرکس به هر میزانی که مصرف می کند بهای آن را نیز بپردازد.

احمد محمدی توضیح داد: قیمت واقعی سوخت تقریبا ۳ هزار تومان است و اگر به مصرف کنندگانی که مصرف بیشتری دارند به عنوان مثال قیمت بنزین ۵ تا ۱۰ هزار تومان عرضه شود این میزان ذخیره و می توان آن را به ناوگان حمل و نقل عمومی تزریق کرد.

احمد محمدی مشاور وزارت نفت تاکید کرد: در برنامه توسعه پنجم مصوب شده بود که در سال ۸۹ حرکت ما باید به سمت کمتر کردن شدت مصرف انرژی باشد. قانون در این راستا تصویب شده اما از سه برابر به چهار برابر رسیده ایم و جای سول دارد که چرا این امر رخ نداده و تا زمانی که اصلاح الگوی مصرف از فرد فرد مردم در جامعه شروع نشود هیچ اتفاقی در این زمینه نخواهد افتاد.